חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צחי קווטינסקי מספר על הנפילה הכלכלית של ב 2005 – וכיצד בנתה ועיצבה את חייו

צחי קווטינסקי מספר על הנפילה הכלכלית של ב 2005 – וכיצד בנתה ועיצבה את חייו

השנים 2002-2005 , הם אלו שבנו את צחי קווטינסקי והובילו אותו לשינוי דרכים בחיים.
שנת 2002 תזכר אצל צחי, כשנה בה סיים לבנות 2 פרוייקטים מכובדים, והחליט, לפתוח את בית הספר לקוסמטיקה הגדול בישראל, כזכיין של חברה ישראלית…….
שנת 2005 לעומתה תיזכר כשנה שבה נסגר בית הספר- אולם התקשורת דממה, שכן לא נפגע איש, ולא נגרע שקל מאף ספק.
השנים מאז 2005 יהפכו לדגל של העשייה של צחי, הן כחזרתו להיות משקיע נדל"ן והן כמי שמלמד, מייעץ ומלווה רבים בבנית "פנסה עצמית מבוססת השקעות נדל"ן".

תקשיבו עד הסוף,
הקשיבו היטב ללקחים ולתובנות.

האזנה נעימה

צחי קווטינסקי

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn

תמלול הפודקסט

את הפודקאסט   הזה אני מקליט ממש ביום האחד לפני אחרון שבשנה  אני מקליט אותו ממש בערב ראש השנה תשפא ואני מחליט או החלטתי להקדיש את הפודקאסט הזה לסיפור מיוחד לסיפור החיים שלי ב-15 או בעצם ב-18 השנים האחרונות

סיפור שהשפיע על עשייתי סיפור שהשפיע על הדרך שבה אני מתנהל סיפור שהשפיע על הדרך שבה אני פונה ללקוחותיי על הדרך שבה אני מתייחס למשפחתי.

ועל מה אני מדבר?

יוני 2002 בדיוק לפני 15 שנים אני מסיים לבנות 2 פרויקטים אני מסיים קצת לפני  לבנות פרויקט במבשרת שנקרא שירת דוד 8 קוטג'ים מפוארים מכובדים שאותם אני מוסר במהלך אותה שנה ומסיים ממש ביוני. מסיים ממש בתחילת יוני לבנות את הבניין שממנו אני גם משדר אליכם עכשיו. הבניין של המשפחה הבניין שבו אני גם גר. בנין עם 7 דירות, בנין מכובד ובתוך הפרויקט הזה אני גם כולל את הפרויקט השלישי שהוא בעצם הבית האישי שלי שהוא גם הבית האישי שלי הדירה המיוחדת שלי שנמצאת בקומה האחרונה באותו בנין.

 

 ולמה אני מספר לכם את זה? אני מספר בגלל ששלוש או 4 שנים חיי כמרקחה אני עסוק כל יום רץ מבשרת ירושלים ורץ לעוד מיני מקומות וכל זה בעשייה כדי לדייק את הבנייה עד לרמה שאפילו לא אזדקק לשנת בדק כמו בכל הבניינים לא אזדקק לעשות תיקונים אחרי שנה. בזכות שאני מלווה את עצמי בבעלי מקצוע מצוינים ובזכות הדרך שבה אני מנהל את הפרויקטים השונים. והנה ביוני באמצע יוני אנחנו עוברים לכאן לגור אני מתעורר בבוקר למחרת המעבר מתעורר בבוקר האישה הולכת לעבודה הילדים הולכים לבית הספר ואני נשאר לשבת בבית בלי שיש לי מה לעשות

 

 למזלי הרי אני מחפש תעסוקה ואני רגיל לעומס. למזלי יש לי עיתון גלובס שקבלתי במתנה כן חודש חודש ראשון במתנה ואני מתיישב על כוס קפה מעין בעיתון מחפש הזדמנויות עסקיות בלוח ואת עיני צדות אותיות צדה מודעה שאומרת מחפשים זכיין לפתוח בית ספר לקוסמטיקה לחברה גדולה בחיפה.

 

מה לי ולקוסמטיקה אף אחד עד היום לא יודע אבל באותו רגע יורד לי האסימון באותו רגע אני מבין שיש בעיה גם בירושלים. הגיסות שלי שאני מנסה להפציר בהן ללכת ללמוד קוסמטיקה מספרות לי כל הזמן שאין להן איפה ללמוד בירושלים ואני מפציר בהן משום שהן כל פעם  שאנחנו נפגשים לוקחות מישהו מהמשפחה ועושות לו פדיקור ועושות לו מניקור ועושות לו דברים בלי שיש להן את הידע ואני אומר להן בנות אין לכן את הידע לכו תלמדו תפסיקו להיות מזכירות ולהרוויח כמה אלפים. תלמדו ותעשו הרבה כסף כעצמאיות. וכאשר אני רואה את המודעה מתחברות לי המילים ואני מבין שיש כאן הזדמנות אם אין בית ספר בירושלים ויש חברה שמחפשת להקים אמנם בחיפה אולי נפנה אליה והיא תרצה להקים גם בירושלים.

 ואני מיד כותב לאותה חברה מוציא להם פקס והתשובה לא מאחרת להגיע אני מקבל תשובה מהירה ומוזמן לפגישה בחברת הקוסמטיקה. אני לא רוצה להגיד כאן את שמה אבל כל מי שהכיר אותי יודע זכיין של איזו חברה בסופו של דבר הייתי.

אני מתגלגל במהירות שיא עם אותה חברה מבין שיש פה הזדמנות מבקש מהם לעשות בדיקה וכחוקר שוק שמקפיד על עשייתו מכיוון שאין לי את הכלים  לעשות את חקר השוק כמו שהיום אני עושה

 

 אני שוכר את חברת גיאו קרטוגרפיה משלם לה כסף רב ועושה חקר שוק שמצביע על הצורך במוצר.לא די בכך ולמרות שתכניות עסקיות זו מלאכתי אני שוכר שירותים של מומחה כלכלן שבנה חברות גדולות ומבקש ממנו לבנות לי את התכנית העסקית.

 

לא די בזה אני מתחיל להסתובב בירושלים לחקור מסתובב בכל הארץ מתחיל לבות את התכנית עם החברה וב-17 בנובמבר 2002 אני פותח בית ספר בשטח של כ-400 מטר ברחוב קרן היסוד בירושלים עם האבזור מס' 1 בארץ עם כל הציוד עם כל הכיתות עם כל מה שנדרש.

 

בית הספר הזה בחודש הראשון מגייס תלמידות ומגייס מאות אלפי שקלים. השנה הראשונה רצה בצורה מדהימה ואני כובש את ירושלים. בתי ספר מסביבי נסגרים בעלי מקצוע עוזבים מיטב המורים מגיעים רק אלי ואני כובש מקום בירושלים גם בתרבות הפנאי גם בערבים של תצוגות האפנה. בכל מקום החברה שלי תופסת מיקום איתן

 

 ואז לצערי כשנה אחרי מגיעים אלי ומספרים לי שהחברה השתלטה על הזכיין בתל אביב. הזכיין שהיה הסוס שלי באחד מגופי הבטחון איש בכיר מאד וקצת הלך לו באלכסון ולמרות שהיה כבר רגע לפני הצלחה ולא רוצה להיכנס לסיפור ממש איך זה קרה. אותו אדם מאבד את בית הספר לחברה והחברה שמציעה לי בהתחלה להיכנס איתה שותף או לקחת איתי לעצמי את הסניף בתל אביב ברחוב סעדיה גאון נכנס עוזר למנכל יועץ איש סוד שמחליט לעשות מעשה ולהשתלט על כל המכלול.

 

הוא מתחיל לפרסם פרסומים ארציים ואני שאני לא זקוק אפילו לתת שקל בגלל שמקומי בירושלים איתן אני נאלץ להתחיל לתת הנחות ולמכור קורסים פלוס קורס מתנה מקשה עלי את התנאים ולאט לאט  לאט מגדיל לי את ההפסדים ו-10  חודשים אחרי בחודש ספטמבר או אוקטובר מגיע אלי סמנכל החברה היום הוא כבר המנכל עם אחת העובדות ומודיע לי בלי שום סיבה בלי שום בעיה בלי שום  הגיון שהם מחליטים לבטל לי את הזכיון.

 אני עושה הכל כדי למנוע את הגזירה לוקח בטעות משרד עו"ד גדול ולא לוקח עו"ד רעב שיילחם למעני ואני מגיש נגדם תביעה ענקית של 13 מליון ₪ שלצערי בבוררות שנקבעת או בעצם נקבעה לפי ההסכם קובע השופט שיש פה בעיה של הגבלים עסקיים ומשחרר את החוזה ואני נשאר בלי אגורה

אני כאן ממשיך ועושה טעות מחליף ובונה מותג חדש מותג שנקרא "אסטתיק אקדמי" נלחם ועושה הכל כדי לבנות מיתוג לא מוותר על המקום שתפסתי כבר בעיר לא מבין את הטעות שלמתג עולה כסף אדיר ובאוגוסט 2005 אני נאלץ לסגור את ביתה ספר עם חובות כבדים מאד מאד מאד שכולם כמעט רובם ככולם הם רק לבנקים ולא לאחרים.

 ומכאן אני מתחיל במסע מכאן אני מתחיל במסע שאני נמצא בו גם ביום הזה ולשמחתי יש לי גם הרבה שותפים טובים שתומכים ועוזרים כבר כשאני חוזר הביתה באותו יום שלישי ומספר לאשתי שאני עומד לסגור את בית הספר. המשפט הראשון תמכור את הבית אנחנו נסתדר. ואני אומר לה לא יקום ולא יהיה אנחנו נלחם אנחנו נעשה נשמור את זה כאופציה אבל על המבצר לא נוותר.

את המבצר הזה הקמתי 10 שנים את המבצר הזה בניתי בעמל כפיי, וכאשר אני פונה אל הבנקים ואומר להם חברים יש לי בעיה אני סוגר שתדעו גם בבנק הפועלים וגם באוצר החייל אני מקבל את אותה התשובה לך תתארגן אנחנו אתך.

הייתי איתן במילתך כל פעם ואני מעביר לכם גם מסר מזה כל פעם שנכנסת לחריגה התחייבת מתי אתה סוגר ועמדת במילתך.  לא שיחקת אתנו משחקים אנחנו אחריך באש ובמים ואכן כשאני מגיע אליהם ביום ראשון מספר ימים לאחר הסגירה ואומר להם הנה התכנית שלי מכאן אני מתקדם

מנהל הבנק בפועלים יניב פרי  בלי להסס רושם לי הלוואה על כל הסכום סוגר את זה לשנה  ועוד מוסיף לי עוד כמה עשרות אלפים שיהיה לי במה לאכול הוא טוען.

 ובבנק אוצר החייל שם בניתי איתם בניתי אתה בנין שבו אני גר קורא לי המנהל במהירות לפקידת המשכנתאות ורושם לי משכנתא בלי להניד עפעף. זה יכולתי לקבל רק בזכות הדרך ואני כאן עוד פעם מעביר מסר. גם כשאתם נמצאים במצוקה גם כשאתם נמצאים בצרה תשמרו על המילה ותשמרו על הכבוד אל תסתירו לכו תשתפו אחרת אף אחד לא יידע שיש בעיה.

כאשר אני מסדר ויכול להמשיך לכיוון העשייה הדבר הראשון שאני עושה זה לטפל בתלמידות קודם כל כהחלטה אני את כל הצ'קים בין אם שהפקדתי בין אם שהיו אצלי והבנות עוד לא קיבלו קורסים אני מחליט באופן מוחלט לא להשתמש אני מחפש להן פתרון פונה  לבית ספר כזה או אחר מקבל גם סטירות מציע לאחד מבתי הספר הגדולים אני לא רוצה להזכיר מפני שאני לא רוצה ללכלך את פי מציע להם לקחת את כל הציוד של בית הספר שלי מציע להם לקבל את כל השמות ואת כל הלידים שיש לי לקבל את הצ'קים ועונה לי מנכ"לית בית הספר אתה תשלם לי כמה עשרות אלפי שקלים  

אבל לשמחתי אומרים שישי חרדים סיעתא דשמיא עזרה משמים אני נתקל באנשים מדהימים שמביאים לי מביאים לי בית ספר של שלי שלוקח את כל התלמידים את כל התלמידות של האיפור בכל  המקצועות נותן להם את הקורסים עד הסוף מקבל את הצ'קים שלהם ולא יוצא מופסד ואת הקורסים לקוסמטיקה אני מעביר לבית ספר אחר שלשמחתי נפתח ונפתח מתוך חטא בגלל  שהוא נפתח ע"י מישהו שעבר אצלי והחליט לפתוח בית ספר אחר להעביר אליו את המורות וכל מה שנשאר לי אלא שבאמת הוא לא ידע שהוא עושה לי טובה זה לפנות למשרד העבודה ולהגיד להם הנה יש בית ספר מקביל תעבירו את כל התלמידות הרי זה קורס בפיקוח ואני למעשה מתנער מכל התלמידות מתנער מהאחריות לא מתנער אני מעביר את האחריות אני מתנער מאסון שהיה  יכל להיות

 ואני דואג לכל התלמידות לבתי ספר חלופיים לא היה ולא יהיה דבר כזה שמישהו עשה את זה אי פעם בחיים. וכאשר 6 תלמידות מחליטות להגיש נגדי תביעות קטנות ולמרות שאן לי דאגה אני חברה בע"מ אין צורך להרים לי את המסך לא עשיתי שום חטא  אני מגיע לבתי המשפט ושומע את השופטים גם אם הם קשוחים אומרים לבנות צחי דאג לתלמידות לכו אליו הוא ידאג גם לכן וכל התביעות יורדות לטמיון.

גם תביעה קנטרנית של אחד הספקים שהמציא שסיפק לי דברים ואפילו סיפק לבית הלקוחות נגמרת אחרי 3 שנים בתשלום הוצאות שאני מקבל מתביעה על המצאה של 13 אלף ₪ ו-20 או 20 ומשהו אלף שקל כולל הצמדה אני מקבל  בסוף 15 אלף שקל וזוכה במשפט כאשר השופט קובע שהוא לא האמין לאף מילה של התובע.

ולמעשה ככה אני גומר ומסיים את הפרק הזה בחיי אלא שאני צריך להתחיל פרק חדש אני צריך לבנות את עצמי מחדש בגיל ארבעים ושש עם בור ענק עם צורך לתשלום בגלל שאני גם  לוקח החלטה שהרבה אנשים הרימו גבה.

 אני לוקח החלטה אני לא מוחק שקל חוב אני לוקח אחריות על כל הסכום החוב ששייך לחברה בע"מ שאמנם אני בעליה אבל אני יכול לשנות את הגזירה ואני לוקח את כל  האחריות על כל הסכום ואני מוכר גם נכסים ומקטין קצת את הסכום אבל עדיין נשאר חייב לבנק סכומים גדולים וכשאני נמצא במצב הזה ולילה אני לא ישן, שנים ישנתי שעתיים או שעה בלילה עם שני  רגיעון לילה שעתיים זה היה בונוס שעה בדרך כלל במצב הזה אני מוצא את עצמי פתאום מלמד חבר בשם יוסי בן חיים שרק הכבוד מגיע לו קורא לי לדגל אומר לי אני יודע את ניסיונך בנדל"ן אני חושב שאני יכול לחבר אותו לאדם שאצלו תלמד ומכאן כבר הכל היסטוריה כמו שאתם יודעים

אני מתחיל ללמד במכללה קטנה מלמד חרדים בדירות בבני ברק מלמד חרדים במשרד ברמות מלמד גם חילונים פה בירושלים מלמד בכוללים בכל מיני מקומות. לאט לאט בונה את השם ואחרי כמה שנים עובר ללמד עד שהופך להיות המרצה הראשי של מכללת" קאש פלו" שלצערי לימים עושה איזשהי פעולה ונסגרת ואני נמנע פה מלדבר על מה ששם קרה.

 ואני מוצא את עצמי מלמד ערב ערב ארבעה חמישה ערבים בשבוע מלמד בכל ובמשך היום עושה ניהול פרויקטים ודברים אחרים.

 

ולמה שאני אומר שאני מקליט היום ערב ראש השנה יש לזה משמעות מיוחדת בעשייה המשמעות המיוחדת נובעת מזה שאני מבין שאני קלעתי בגלל הסיטואציה בגלל שלא רציתי למחוק חובות בגלל כל מה שני עושה בגלל הצורך לרוץ בימים ובלילות נקלעתי למצב שאני נמצא במירוץ העכברים בניגוד לכל התכניות שלי והתנהלותי בחיים. התחלתי שוב לרוץ ולרוץ חזק מאד במירוץ העכברים ולמרות שבנסיעות לכאורה יש זמן לחשוב אין ניקיון בראש לעשות את הדברים האלה נכון.

 

ואני מוצא את עצמי בכל ראש שנה כהחלטה כל ראש שנה בשנה העברית מתחיל לנהל לעצמי הפקת לקחים וזה לא משנה מה התאריך הלועזי שבו חל החג עד ה-31/12 שזה סיום אותו שנה אני סוגר ועושה החלטות איך אני מקבל את פני השנה האזרחית החדשה.

 

וזה יכול להיות וכאן חשוב שתלמדו וזה יכול להיות ברמה שאם עשיתי ניהול פרויקטים בחלק מהתקופה זה יכול להיות במצב בין ראש השנה לבין סוף השנה האזרחית אני אחליט ואסגור את הפעולה אחזיר אפילו כסף למי שצריך ובראשון לראשון גם  אם אין לי פרנסה

וגם אם יש לי חובות כבדים שאני צריך להחזיר כל חודש באלפים רבים הרבה מאד אלפים רבים אני מתחיל דף חדש ונקי ומאמין גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה מעשית שרק בצורה הזאת אני אוכל להתחיל ולעשות דברים נכונים ולהצליח בהם

 ולא אצטרך למשוך ולגרור דברים לא טובים  לא אצטרך למשוך ולגרור דברים שלוקחים  אותי אל עברי פי פחד לא אצטרך להתעסק בדברים לא מתאימים

 אני זוכר את אותה נסיעה באוגוסט 2009 ,לא באוגוסט סליחה באוקטובר נסענו לאילת ובדרך הייתה סיטואציה שבפרויקט שטפלתי בו בירושלים היה ריב גדול שהגיע לריב הזה הפקח מטעם העיריה הקבלנים משטרה ובלגן עם השכנים.

 

עצרתי בצד בדרך לאילת בים המלח התנהלתי עם הבעלים שהיה בחו"ל התנהלתי עם השוטרים שאני מכיר ומכבדים אותי ואני מכבד אותם התנהלתי מול הפקח המפקח סליחה מטעם העירייה והסברתי לו וסדרתי ועשיתי הפרדת כוחות בירושלים הרגעתי את הקבלנים הרגעתי את השכנים ישבתי ועשיתי הרבה אנרגיות זה לקח ממני והמשפחה הייתה איתי ברכב בסבלנות ולשמחתי בסוף השיחה ממש כשנסגרה השיחה האחרונה ויצאנו חזרה לדרך עשיתי את זה בעצירה כדי להיות מרוכז, קבלתי טלפון והטלפון היה מרב שהיה תלמיד שלי ממודיעין עילית והשיחה החלה במילים מורי ורבי אהוב התגעגעתי אליך.

וכל כך אני זקוק וטה טה ומילים הסתכלה אלי אשתי ואמרה לי צחי רק כאלה דברים אני רוצה לשמוע בטלפונים. לא רוצה לשמוע אנשים צועקים לא רוצה לשמוע אנשים רבים גם אם אתה יודע להפריד ביניהם. גם אתה יודע לעשות את כל הפעולות אני רואה מה אתה עובר אני רוצה שתמצא את הדרך לעשות רק את הדברים שאתה עובד כמו עם הרב והמילים האלה נכנסו לליבי וחרטו את עצמם ואכן ,

ראשון לינואר הייתי בלי הפרויקטים אכן ראשון לינואר התחלתי דברים אחרים. כן וברוך השם דלת נסגרת 12 דלתות נפתחות לא צריך להיות אנשי אמונה כמוני כדי להבין את זה. אנחנו לפעמים מפספסים הזדמנויות בגלל שאנחנו עסוקים בבעיות הישנות. הלב שלנו לא נקי הגוף שלנו לא מסוגל לקבל את הדברים.

 

אז כן לפעמים צריך לקחת החלטות קשות ולקדם את העניינים בצורות מיוחדות.

 וכאן אני רוצה בגלל שהזמן הולך ומתקצר כאן אני רוצה גם על נדל"ן לדבר. ובמהלך התקווה ואחרי שנה וארבעה חודשים אני מסתובב בבאר שבע בחשיבה שאולי כחלק מעשייתי אז אפילו  לא מדמיין שאהיה מלווה משקיעים אני מחפש הזדמנויות ולומד חקר שוק בבאר שבע כדי להבין מה אפשר לעשות שם כדי לרכוש עבור התלמידים.

 וכשאני מגיע לשם ומסתובב כמו ירושלמי טבעי אני נמשך כמו מגנט אל העיר העתיקה בבאר שבע שמאד קל להתחבר אליה עם האבן עם המיקום עם כל מה שיש בה ולמרות שהיא מהווה סלאמס בלתי רגיל

למרות שאני זוכר מלפני שנה או שנתיים קודם שהסתובבתי שם וראיתי  שם נרקומנים ושיכורים למרות זה סליחה למרות כל מה שאני רואה אני מבין שיש שם פוטנציאל. ואני לא מבין איך אני אדע אין הכלים לבדוק באר שבע פניה לאן. באר שבע אז בשנים האלה מי שיודע נמצאת בשפל המדרגה מי שהקשיב אצלי בשיעורים או מי שלומד קצת את ההיסטוריה של באר שבע יודע שבין השנים 2004-2006 הנדלן בבאר שבע נמצא בקטסטרופה ב-2004 מתרסקים מחירי הנדל"ן ברמה של בין 60 ל-80 אחוז.

אפשר לקנות אז נדלן דירות בבאר שבע ב-17 אלף דולר ב-18 אלף דולר ודירה 4 חדרים גם ב-30. ואיך אני אדע פנינו לאן ואז צץ במוחי רעיון וב-06:30 בבוקר באחד הבקרים אני כותב פקס למנכ"לית באר שבע עירייה ואני אומר לה אני רוצה בוא להביא משקיעים ושעה ומשהו אחרי אני מקבל טלפון שלום מדברת המזכירה של יהושבע מזמינה אותי לפגישה ובפגישה הזאת מציגים לי את כל מה שמתכננים לעיר ואז הם עוד לא מבינים את כל הפוטנציאל הקיים. אז אני גם לומד ומבין שסגן ראש העיר דאז רוביק דנילוביץ רואה בעיר העתיקה כבייבי שלו ויש לו תכניות לגבי המקום.

 

 ואני בסוף 2006 ינואר 2007 נמצא בבאר שבע ורואה הזדמנות נכס שבור בצורה מזוויעה ואתם מוזמנים להיכנס לאתר ולראות אותו, ואני מרים טלפון לאשתי ואומר לה יש פה נכס אני צריך איזשהו סכום שבדיוק קבלת בפיצויים ובאופן מפתיע ולא יאומן ולא מובן מאליו היא אומרת לי קח את הכסף שים את הדאון פיימנט שלך וצא לדרכך.

 

וזה אחד הלקחים הכי חשובים עבור כל מי ששומע גם בזמנים של נפילה וגם בזמנים של עלייה אין כמו משפחה ואין כמו תמיכה ובמיוחד בשעות משבר. ואחד הדברים שלא שמעתי וגם אסור להשמיע וגם כאן זה לא מובן מאליו לא שמעתי את המילים מה עשית לנו למה עשית את זה הכל בגללך. לא לא אנחנו נתמודד אנחנו נעשה ביחד אנחנו נרוץ אנחנו נדאג שנעלה חזרה.

 

וזה גדלות נפש שאין לה מילים. ובעקבות הנכס הזה ב-2010 הכל קורה לאט אני גם נכנס לעוד עסקה עם משקיעים ואנחנו קונים בנין קטן וקונים הלאה ומשלימים את העסקה בבאר שבע ומשם כבר מתקדמים עקב בצד אגודל ובחכמה ובדרך חשיבה לא קופצים מעל הפופיק וגם לא מחסירים.

 

עושים את הכל עם תכניות עסקיות בונה את הכל בצורה מסודרת ומחכה גם להצלחות וזו הדרך ובמהלך הדרך הזאת שכוללת גם דירות אני שומע את המילים בבית תעשה תעדכן מה עשית ואנחנו נבוא לראות.

 אין אפילו שמץ של זיכרון שאומר בגללך זה קרה אז אנחנו נבוא אליך בטענות. וכאן החשיבה והבנייה והמינוף והדרך הנכונה שהופכת אותי למי לוקח אדם בבור ומוציא אותו ולוקח אותו למקום יותר טוב על אחת וכמה זה קורה כאשר עושים את זה ממקום של אפס או ממקום של סכום שקיים בבנק או של מצב טוב. הרעיון הוא החשיבה שלהתאים לכל אדם את החליפה הרבה פעמים נשאלתי יכול להיות שאמרו לי שיכול להיות שאם הייתי מוכר את הבית את הדירה שלי היא לא קטנה יכול להיות שהייתי יכול לכסות את החובות שנוצרו לי לעבור לגור אולי בדירה שכורה ולעשות את מה שאני מלמד בקורסים לקחת  את הכסף להשקיע אותו נכון ולבנות חיים. ואתם יודעים מה יכול להיות שמבחינה כלכלית אולי הייתי אפילו במקום אחר יותר איכותי.

אבל כאן נגמלת בראשי ובהחלטתי ובליבי החלטה אחת לא מסתכלים רק על הכסף אלא גם על האדם. אם אני הייתי צריך לקחת באותו יום ואמרה לי אשתי קח  תמכור את הבית אם אני הייתי צריך להחליט באותו יום שאני מוכר הייתי צריך להעביר את משפחתי להעביר אותה לדירה אחרת עברנו הרגע משבר והנה אנחנו צריכים לעבור עוד אחד לעבור משהו שהוא לא משהו שאנחנו רוצים להיות אז נכון יכול להיות שמבחינה כלכלית היה את זה לעשות אבל הכלכלה זה לא דבר היחידי שקיים אצלנו ישלנו נפש ועל הנפש צריך לקחת ולרחם וההחלטה שלי הייתה אנחנו נשאר כאן אנחנו נאחז במבצר שמאגד אותנו ששומר עלינו שמבטיח אותנו גם אם נתאמץ להישאר בתוכו נשמור עליו לא בגלל שבנינו אותו אלא משום שהוא בדיוק המוצר שמתאים לחיינו גם אם לאותו רגע הוא קצת מעל היכולת הרגעית וההחלטה הייתה להילחם ולעבוד קשה לעבוד ערב ערב ולצאת להשקעות חדשות.

 

בדיעבד אין ספק שההחלטה הזאת הייתה גאונית אין ספק שהיא הייתה נכונה אבל אם אנחנו מסתכלים ואם הייתי מתפתה יכול להיות שהיום אפילו הייתי חס וחלילה במצב פחות טוב או חלילה ועל זה אני אפילו לא חושב. הרעיון הוא ומכאן ובעצם אני רוצה להתחיל לסכם שרק סיפרתי כאן על קצה המזלג את מה שעברתי ומה שאני עובר חשוב לי לציין כמה דברים.

 

אחד אם חס וחלילה יש לכם איזושהי הסתבכות כלכלית או בכלל אחד הכללים לא להימנע משימוש בטלפון לא להחביא ולא לסנן אף אדם במיוחד לא את אלה שאתם חייבים לו אני לשמחתי הייתי חייב רק לבנקים אבל אני אומר לכם שיש לכם בעל חוב שמחייג אליכם תענו לו מקסימום תגידו לו אין.

עדיף להגיד לו אין מאשר לתת לו להתעצבן. אני לא בטוח שזה לא יעצבן אותו שאין אבל לפחות עניתם לו ואתם יודעים העברתם אליו את הבעיה ולא התחבאתם שזה הכי מרגיז. קחו לכם ותבנו לכם את הזמן באופן שיהיה לכם זמן לעשות עסקים וגם להחזיר את המצב אבל קחו לכם זמן נוסף.

קודם כל גם בימי אחרי הנפילה אני הקפדתי הייתי עובד כל יום מהבוקר עד קצה הנשמה הייתי  חוזר לפעמים בשתים עשרה ובאחת אבל ימי שישי קודש לאישה קודש לזוגיות קודש לשמור את מה שקיים ודבר שני כמו שאמרתי קחו לכם תקופה תקבעו לכם כל כמה זמן שבו תעצרו רגע את הרכבת תעשו הפקת לקחים.

תבדקו מה עשיתם נכון מה עשיתם בדרך לא נכונה לא להתבייש לקחת יועצים עסקיים גם אם לכאורה זה נראה שזה עולה כמה שקלים ואולי אין לנו אותם אבל הם יכולים לשנות לכם את החיים. ואגב הציעו לי להיות מייד כשזה נסגר הציעו לי להיות שכיר ואפילו במשכורת לא רעה באחת החברות הבורסאיות עם רכב ותנאים ואני אמרתי לא. וכששאל אותי המנכ"ל שהוא חבר למה אני אומר לו לא אמרתי לו בגלל שאם אני נכנס פה לחברה ואני יודע מה השכר אני מכיר את עצמי אני כנאמן למקום לא יהיה לי זמן לעשות כסף לעצמי אני אקבל משכורת אולי אבל אולי גם לא אכסה את החובות אבל בית לא יהיה לי  אם תעשו את הכלל בשיקול דעת מאד מאד חכם ומאד מאד קר לא להתפתות לכל דבר והכי חשוב לפעול במחשבה ועוד פעם אני אומר לא לחשוש לקחת אף בעל מקצוע ולא לחשוש להגיד לכולם את האמת והנה אני גם מספר את האמת הנה אני גם מספר את זה

ואנשים יודעים שאני מאז ומעולם מספר את כל הסיפור בגלל שאני חושב שחלק מהעיצוב של חיי חלק מהשירות המיוחד שאני נון היום ללקוחותיי נשען על מה שעברתי באלו השנים. אז אני חושב שספרתי את סיפור חיי נתתי לכם קצת אור על דרכי ואני יכול לצאת לשנה החדשה וחלקכם תשמעו את זה כבר בתחילתה או בהמשכה אני עם הרבה כוחות לצאת להמשיך בהפקת הלקחים ולקבל נכון את שנת 21 אנחנו נמצאים בתקופה מיוחדת תקופת קורונה אבל אין זו הבעיה אני מאחל לכולם שנה טובה וגם אם שמעתם את זה אחרי אני מאחל שתהיה שנה של עשייה שנה של מחשבה ושתוכלו לעשות כל לא מנפילה אלא מהצלחה אלא להצליח יותר

 כאן צחי קווטינסקי נדלן בקלות עתיר רגש ועתיר דמעות ונפגש בפודקאסט הבא בעזרת השם.

 

בלוקריה.

עשוי גם לעניין אתכם..