חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קרית שמונה מרחב של הזדמנויות-ראש העיר אביחי שטרן וסגנו אופיר יחזקאלי מסבירים מדוע

קרית שמונה מרחב של הזדמנויות-ראש העיר אביחי שטרן וסגנו אופיר יחזקאלי מסבירים מדוע

בפודקסט מס' 70, התארחתי ב קריית שמונה, אצל ראש העיר, עו"ד אביחי שטרן, שיחד עם סגנו ומ"מ ראש העיר, אופיר יחזקאלי, המחזיק בשני תיקים, יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה מחד, ותיק החינוך בעיר מאידך קיבלו אותי בזרועות פתוחות ומחבקות.
בעת ההכנה להקלטה, אמרתי לאביחי ולאופיר, כי הציבור הישראלי מכיר את קריית שמונה כעיר החיה תחת מתקפות הטילים, ומבחינה נדל"נית כמגורי הסטודנטים של מכללת תל חי, וכי מטרת המפגש היא להראות את קריית שמונה החדשה, שכמו שכתוב בסמלה: מרחב של הזדמנויות.
לא הייתי צריך לאמר יותר, כדי להצית זיק בעיניהם של אביחי ואופיר, אשר במשך כ-40 דקות פרסו בפניי את את הפעילות הרחבה המאפיינת בימים אלו את העיר, ואת התוכניות הנרקמות להמשך.
עם כניסת ראש הצעיר ביותר בארץ לתפקידו, ריכז אביחי סביבו צוות צעיר ונמרץ, ויחד החלו, בסיוע המדינה, לגבש את תוכנית פיתוח העיר.
קצרה היריעה מלהכיל את כל הפעילות, וחובה להקשיב לפודקסט, אולם אציין: חיזוק מעמדה של קריית שמונה, כבירת הפודטק של מדינת ישראל. ממש השבוע, 2.9.2021, חונך ד"ר אראל מרגלית, יו"ר הקרן JVP, את מרכז החדשנות של Margalit Startup city כמרכז הפודטק הבינלאומי של ישראל.
תוכנית הנחלים: במרכז העיר עוברים שני נחלים: נחל עין זהב ונחל עין זהב. על פי תוכנית שגובשה מתבצע שיקום של תוואי הנחלים האיתנים, ורק בסיור שערך לי אופיר לאחר ההקלטה, למדתי להבין את התרומה של השיקום למראה העיר.
בניה חדשה: שכונות חדשות כבר נבנות, שכונות אחרות מתוכננות, ותוכנית התחדשות עירונית קיימת כבר למרכז העיר.
רכבת: תחנת הרכבת תמוקם בדרום מזרח העיר, בסמוך לאזור התעשייה הדרומי, ומיותר לציין כי הגעתה הצפויה של הרכבת לעיר, צפויה לקרב את העיר למרכז ולהגדיל את האטרקטיביות שלה הן כמקום מגורים והן כמרכז תעסוקה.
יכול הייתי להמשיך ולהרחיב, אולם עדיפה האזנה לפודקסט, ושמיעת הדברים מאלו שמובילים את העשייה, וחבל רק שלא יכולתי לצלם את הברק בעיניהם, עת דיברו ואי אפשר היה שלא להרגיש את האהבה הגדולה שלהם לעיר בה גדלו.
חשוב לציין: העיריה בראשות השניים, מקבלת בזרועות פתוחות יזמים המגיעים לעיר, ועושה כל שיכולה, על מנת להביא את הפרויקטים לידי מימוש וביצוע במהירות וביעילות.

אתר עירית קריית שמונה
 
האזנה מועילה
צחי קווטינסקי

מתוך האתר של עירית קריית שמונה:

הועדה המחוזית לתכנון בנייה מחוז צפון אישרה שלוש תכניות אסטרטגיות חדשות בקריית שמונה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז צפון ייחדה השבוע (שני 26.7.21) יום דיונים מיוחד לעיר קריית שמונה ודנה ב 3 תכניות משמעותיות בקני מידה שונים:

א. מסמך מדיניות עירוני קריית שמונה

"מסמך מדיניות עירוני" הינו מסמך אסטרגי משמעותי ביותר להתפתחות העיר. המסמך שעל עבודתו שקדו צוותי תכנון בשנתיים וחצי האחרונות מגדיר את קריית שמונה  כמוקד עירוני אזורי בראייה כוללת והסתכלות לטווח רחוק של עד 60,000 תושבים.

התכנית מתווה חזון להתפתחות העיר לעשרות השנים הקרובות והוכנה באמצעות צוות מקצועי גדול אשר כלל את משרד המתכננים של אדר' דני לזר וכמו כן מתכנני תנועה, נוף, תיירות ותעסוקה, פרוגרמה, סביבה, וגיאולוגיה.

התוכנית מגדירה את מיקום תחנת הרכבת המיועדת בעיר בהתאם לתוואי המסליה שאושרה, פיתוח שכונות חדשות ממזרח לעיר מסביב לתחנת הרכבת המיועדת, התרחבות אזורי תעשייה תעסוקה ומסחר באזור הצפוני והדרומי של העיר, חיבור המכללה האקדמית תל חי לעיר, הוגדרה מערכת דרכים עירונית בדגש על חיבור בין א.ת צפוני לדרומי ופיתוח מתחמי תיירות. כמו כן הושם דגש על התחדשות עירונית בשכונות הותיקות תוך שמירה על ערכי הטבע הנוף והנחלים בעיר.

המסמך הובל על ידי מחלקת התכנון באגף הנדסה בעיר בראשות סגנית מהנדסת העיר גב' אינה בורשטיין בשיתוף הדוק עם  לשכת התכנון המחוזית  ותוך תיאום מקצועי עם משרדי הממשלה הרלוונטיים בינהם: משרד התחבורה, משרד השיכון, משרד הכלכלה, רשות מקרקעי ישראל, משרד הבריאות, החקלאות ועוד.

המסמך כאמור אושר ויהווה כלי עבודה בשנים הקרובות לפיתוח העיר כך שכל פרויקט ופיתוח שכונה עתידי יתבצע בהתאם לעקרונות התוכנית.

ב. תכנית אב להתחדשות מרכז העיר קריית שמונה

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז צפון אישרה את תכנית אב להתחדשות עירונית של מרכז העיר קריית שמונה.

תוכנית האב עוסקת ביצירת חווית חיים של תושבים ותיירים במרכז העיר קריית שמונה מתוך רצון לחדש את מרכז העיר. התוכנית כוללת פינוי של מתחם התחנה המרכזית והפיכתו למרכז תעסוקה מסחר ומגורים, יצירת מרכזי חדשנות ואקדמיה במרכז העיר, יצירת מרכז מסחרי לבניין עירייה מחודש ומשרדי ממשלה, תוספת חניות ושיפור הקישוריות והתנועה במרחב, חידוש השווקים העירוניים ועוד…

התוכנית הוכנה במימון ושיתוף של הרשות הלאומית להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון בתיאום עם מחלקת התכנון באגף הנדסה בעירייה.

מעיריית קריית שמונה נמסר כי במקביל, צוותי תכנון כבר עובדים על הכנת תבע מפורטת למרכז העיר ע"פ העקרונות שהותוו בתוכנית האב כך שניתן יהיה להוציא היתרים מתאימים לפיתוח מרכז העיר.

ג. פיילוט ארצי פינוי בינוי אזור "יעקב מלול"

תכנית מפורטת זו (תב"ע) הובלה גם היא על ידי הרשות להתחדשות עירונית של משרד השיכון וכוללת טיפול חדשני וראשון מסוגו בארץ להתחדשות עירונית בפריפריה.

התכנית נערכת על ידי משרד אדר' גיורא גור וצוות יועצים מקצועי הכולל שמאות, נופי ופיתוח, תנועה ועוד.

במסגרת התוכנית תוכננה שכונה חדשה במתכונת פינוי בינוי. יהרסו 5 בניינים הכוללים כ-60 יחידות דיור וייבנו 5 בניינים חדשים אשר יכללו 180 יחידות דיור. הושם דגש על מרחבים קהילתיים ושטחים ציבוריים פתוחים. במקביל בית הספר לחינוך ממלכתי דתי  עוזיאל יעבור אף הוא מתיחת פנים כחלק מתפיסה כוללת של פיתוח שכונה חדשה.

במסגרת התכנון הושם דגש על שיתוף התושבים באמצעות המנהלת השכונתית מוטב יחדיו של רשת המתנסים בעיר.

התוכנית אושרה להפקדה וכעת עיריית קריית שמונה והרשות להתחדשות עירונית עמלים על יצירת מתווה למימוש הפרויקט.

עשוי גם לעניין אתכם..