האם עדין רלבנטי להשקיע בבאר שבע?

2015-10-20-10.41.40-e1446960445934-169x300

בחודש שעבר הוזמנתי לכנס שהתקיים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, ואשר בה השתתפו מובילי הפרויקטים ובין השאר מר רוביק דנילוביץ (ראש העיר באר שבע), ח"כ אראל מרגלית, אל"מ אורלי שטרן (רמ"ח תו"פ), אלון בן צור (מנכ"ל בינת), אל"מ דני מושייב (מפקד קריית ההדרכה), נוחי הקר (סגן הממונה על התקציבים באוצר), אלי גרונר (מנכ"ל משרד ראש הממשלה) ועוד.

על אף היכרותי המעמיקה עם הנעשה בעיר, החלטתי להיענות להזמנה ולהשתתף בכנס, על מנת לבחון  -האם עיר הבה"דים, אשר מכונה "קרית ההדרכה" של צה"ל, היא המנוע העיקרי לצמיחה הצפויה בנגב בכלל, ובאזור באר שבע בפרט ?

באר שבע נהנית כיום משלושה מנועי צמיחה משמעותיים – שניים לאומיים ואחד מוניציפאלי.

במאמר זה אנסה להאיר עיניים  ולעשות מעט סדר בנעשה בנגב, ואף אבחן את האפשרויות העומדות בפנינו, המשקיעים.

המנוע הראשון – הצבא צועד דרומה

2015-10-20-11.00.07-31ba5s1t5pi0tt1vj036kq

"עיר הבה"דים" – צירוף המילים שהסעיר רבים מיזמי הנדל"ן בשנים האחרונות, באופן שניסו לנתח את השלכותיו לרכב על גל הנדל"ן הנלווה אליו.

כמזה עשור החלו פרנסי הנגב (ומשקיעי הנדל"ן) להתארגן לקליטת "עיר הבה"דים".
כמובן שהשינוי המשמעותי נעשה בישובים הסמוכים, ובעיקר בערים הדומיננטיות: ירוחם, דימונה ובאר שבע, אך לא רק. גם ישובים קטנים יותר כמו עומר, להבים ועוד, זכו "לביקור המשקיעים" ונהנו ממנו.

עיקר השינוי הנדל"ני נעשה על ידי משקיעי נדל"ן זריזים, אשר זיהו את הפוטנציאל הגלום במעבר הצבא לנגב מחד, ולמחירי הנדל"ן שהיו בשפל היסטורי מאידך. משקיעים אלו נהרו כמעט לכל הישובים, ורכשו אלפי דירות ובעיקר דירות שיכון בשכונות כמו שכונה ד' בבאר שבע, וגרמו לאורך השנים לעליה חריגה במחירי הנדל"ן שם.

אך צא ולמד – עיר הבה"דים איננה המנוע העיקרי, וכי אם הייתה הפעילות היחידה שביצע או מבצע הצבא, לא הייתה שום הצדקה לכל המהפך הנדל"ני הנעשה בסביבה.

כפי שגם עלה בכנס, למעבר הצבא לנגב יש משקל כבד בכל השינוי הנעשה באזור , אולם, לא רק לו.
צה"ל הוביל ומוביל עשייה רבה ונוספת בנגב ואשר כבר בהווה משפיעה באופן משמעותי על התפתחות הנגב ואף תשפיע רבות גם בעתיד, במסגרת הפרויקט הלאומי הנקרא "צה"ל דרומה".

 

 • חיל האוויר – העביר את בח"א 27 משדה התעופה בן גוריון לנבטים, על כל טייסות התובלה והיחידות המבצעיות שאכלסו אותו.
 • "קריית ההדרכה" – זו "עיר הבה"דים", נמצאת בעיצומה של תקופת ההקמה.
  עד כה עברו לקריה כ 2,500 חיילים ועתידה להגיע עוד כ 7,500 !
 • "קריית התקשוב" – אחד הבסיסים הכי טכנולוגיים של צה"ל עתידה לקום מזרחית לבאר שבע בין השנים 2020-2021
 • "קריית המודיעין" – הכוללת את היחידות הטכנולוגיות הכי מתקדמות של אגף המודיעין, עתידה לקום בין השנים 2021-2022
 • בסיסים נוספים יועברו לאזור וקצרה היריעה מלהכיל הרשימה.
 • על פי החלטת ממשלה, תעבור כל התעשייה הצבאית הנמצאת באזור רעננה/הרצליה לנגב , ולא יאוחר משנת 2022.
 • מנהלת ההקמה של הפרויקט, נמצאת כבר בעיצומה של ההתארגנות.

 

המנוע השני – עמק הצורן הוא כאן !

 

בהחלטה מפוקחת ונכונה, החליטו לשלב בין מעבר היחידות הטכנולוגיות המובילות בצה"ל, לבין האוניברסיטה בה לומדים למעלה מ 6,000 סטודנטים להנדסה (לשלושה תארים) ומכללת סמי שמעון בה לומדים כ 5,500 סטודנטים להנדסה ולהפוך את העיר לעמק הסיליקון הישראלי. זאת באופן שישלב תעסוקה לבוגרי האוניברסיטה ולמשוחררי צה"ל וישלב זרועות בפרויקטים בין התעשייה לאקדמיה.

בקרית ההייטק שהוקמה בין האוניברסיטה לבין שכונת רמות שוכנות כבר חברות מובילות שהובאו לעיר על ידי ראש הממשלה וראש העיר כגון נס טכנולוגיות, EMC, דויטשה טלקום וגם החממות הטכנולוגיות של אלביט ואוניברסיטת בן גוריון, אולם הדרך עוד ארוכה והקריה נמצאת עדין בחיתוליה.

המנוע השלישי – תרבות ופנאי

ראש העיר רוביק דנילוביץ הבין טרם כניסתו לתפקיד את בעיית "חוסר האטרקטיביות" של עירו.

הוא הבין שלעיר עצמה ישנה אחריות עצומה בהצלחת המהלכים הלאומיים סביבה ועליה להפוך לעיר שכל באיה והעובדים בה וסביבה, יחשקו לגור בה ולא לחזור ברכבת לתל אביב בסוף יום העבודה.

ראש העיר החליט החלטה אמיצה, יזם תוכנית עשור (ולא תוכנית מהירה כפי שבד"כ נוהגים פוליטיקאים שרוצים להציג הצלחות), והחל להכין את עירו לקבלת התושבים החדשים.

במסגרת מאמציו, גייס ראש העיר כמיליארד וחצי שקל – הן בגיוס תרומות והן ברתימת הממשלה למאמץ. בכסף שגויס השקיע רבות ועדין משקיע בפיתוח והכנת העיר ובין השאר:

 

 • פיתוח נחל באר שבע (שהיה מטרד תברואתי קודם לכן), והפיכתו לאזור פארקים וראה ירוקה
 • הקמת האמפיתיאטרון מהגדולים בישראל, המכיל כ 12,000 מקומות ישיבה לאירוח מופעי תרבות מהשורה הראשונה
 • הפיכת העיר "לעיר המים" (לא ייאמן) ע"י הקמת מזרקות רבות וייחודיות ברחבי העיר (כולל "חוף ים" קטן).
 • הקמת אצטדיונים חדשים ואולמות ספורט לכדורגל וכדורסל
 • חיזוק פעילות ואולמי התרבות בעיר והפיכתה למוקד תרבות פריפריאלי, כיאה "לעיר בירה".
 • הקמת מוזיאון ילדים הגדול מסוגו בארץ.
 • הקמה בשותפות עם חברת גב ים של מרכז הייטק, ושותפות פעילה של העיריה בבעלות על הבניינים.
 • בעיר הוקמו ומוקמים מרכזי קניות אדירים, דוגמת ביג, ישפרו,one ואף הוקם בה הקניון הגדול במזרח התיכון !
 • בית החולים האוניברסיטאי סורוקה, הרביעי בגודלו בארץ (ונבחר במקום הראשון במבחן מדדי האיכות לבתי חולים של משרד הבריאות, יחד עם בילינסון), הוא בי"ח מהמתקדמים בארץ, בעל רמה רפואית וטכנולוגית גבוהה ונותן מענה רפואי ברמה הגבוהה ביותר לתושבי העיר והנגב.
 • העיר ממוקמת על מסילת ברזל המקשרת אותה לכל ערי הפריפריה (אופקים, נתיבות, דימונה וכו') וברכבת מהירה למרכז (המאפשר להגיע תוך שעה מתחנת האוניברסיטה בבאר שבע, לתחנת השלום בתל אביב).
 • כביש 6 מגיע כיום לעיר ואף עוקף אותה, דבר המקצר מאוד את זמני ההגעה אליה ברכב וצמצום משמעותי של עומסי התנועה – המושפעים מהנופשים הנוסעים דרומה לבאר שבע (אילת, ים המלח וכו').
 • שדרות רגר הפכו לשדרה מרכזית בסטנדרט גבוה וזהו אחד מפרויקטי הדגל, שימשכו אחריו את כל הרחובות היוצאים משדרה ארוכה זו, החוצה את העיר.

ישנן עוד פעילויות רבות, אך קצרה היריעה מלהכיל כל פירוט העשייה.

אז מה הצלחנו להבין ?

באר שבע נערכת היטב לקראת הקהל העצום שיגיע לעסוק בה, ונראה כי היא כבר בדרכה להפוך לבירת הנגב בזכות, ולא רק ע"פ גודלה, שמשנה את תדמיתה האפורה והופכת להית עיר המתאימה את עצמה לקהל הצעיר וההייטקי אשר יגיע אליה ויחליט להשתקע בה.

אין ספק כי לעיר באר שבע יהיה תפקיד מרכזי בהצלחת כל הפעילויות שהוזכרו, וכי לאור העובדה הכפולה, שבאר שבע היא גם בירת הנגב (והעיר הגדולה באזור) וגם העיר שבה וסביבה יתרכזו מירב המיזמים, הרי ששם נראה את עיקר ההתפתחות הנדל"נית.

בשורה התחתונה – באר שבע הפכה לעיר אטרקטיבית, הנמצאת בדרכה להפוך למרכז הייטק, תעסוקה, אקדמיה ותרבות ללא הפסקה.  עיר הבשלה לקלוט קהל צעיר ומתקדם (ולהשאיר סטודנטים קיימים) על מנת שכל אחד שיעבוד בה, ירצה גם להשתקע בה ולקבוע את מקום מגוריו בעיר.

2015-10-20-12.56.06

עם יוסי ארואסטי , חברי משכבר הימים, מבכירי חברת בינת מקימת "קרית ההדרכה "