הגזרות החדשות של השרים שטייניץ ואטיאס

כל מי שעוקב אחרי בתקופה האחרונה , שומע או קורא בעקביות , כי אנחנו עדים למדיניות ה"שלוף" של קברניטי המשק בכלל , ושל השניים שבנדון , בפרט.
והנה היום אנו מתעוררים לבוקר של "גזירות" כלכליות , אותן מציגים בפני הציבור במסגרת מסיבת עיתונאים , בה נוכחים , בין השאר שני השרים ויחד איתם : מנהל רשות המיסים יהודה נסרדישי והממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן.
וכדאי מאד ללמוד את משמעות הגזירה , טרם נקבל רגליים קרות ונפסיק את ההשקעות בנדלן.
ומהן "הגזירות" :
1. בשנתיים הקרובות, מס הרכישה על דירה שנייה ומעלה יהיה 5% מהשקל הראשון; לדירה בעלות 1-3 מיליון שקל המס יהיה 6% ומעל 3 מיליון שקל המס יעמוד על 7%.
2. כמו כן, בשנים 2011-2012, יאפשר האוצר למכור עוד 2 דירות נוספות ללא תשלום מס שבח, העומד בד"כ על 20%.
על מנת שייקל עלינו להבין את "רוע הגזירה" , להלן טבלה המייצגת את גובה מס הרכישה על דירת השקעה נוספת שנרכשת עבור 1,000,000 ₪:

 

"הנזק " הנגרם למשקיע הנדל"ן מתבטא בסה"כ בכ – 14,000 ₪ , אשר , אומנם מהווים נטל , אולם לא שגורם היכול למנוע ביצוע עיסקה איכותית.
אך האם הבינו הקברניטים כי למעשה נתנו למשקיעים סוכרייה מדהימה למשך שנתיים?
אם אחזור לאותו משקיע שרכש דירה ב 1,000,000 ₪. בשל צו השעה כפי שראינו מעלה , אומנם שילם 50,000 ₪ מס רכישה , במקום 36,154 ₪ , אולם , אותו משקיע יחזיק דירתו זו לתקופה קצרה ו………….יוציא אותה למכירה.
אלא שהפעם , גם אם לאחר שנה וחצי עלה מחיר דירתו ל 1,200,000 ₪ , יוכל למכור , על פי צו השעה , בפטור ממס שבח.
יוצא איפה , שאם היה צריך לשלם 20% מס על הרווח , היינו 40,000 ₪ , הרי הוא פטור מהתשלום, וכך משאיר המשקיע בכיסו בניכוי יתרת מס הרכישה העודפת , כ 36,000 ₪ נוספים.

כל זאת מבלי שנכנסו לנוהלי תשלום מס הרכישה , אשר , על פיהם ניתן לבצע העיסקה גם מבלי לשלמן.

מבלי להכנס לעומק העניינים , די בבדיקה שטחית , על מנת להבין שידידנו השרים והנציבים , שוב יורים לעבר האפלה , וכל משקיע נדלן חרוץ וחריף , ידע לקחת העניין כיתרון , ולהרוויח יותר כסף.