האם יתקיימו איומי "גזירות כחלון" ?! – 25% מס על דירות להשקעה ???!!!

מאז פורסמה הכותרת הזו, אנו מוצף בהרבה מאוד פניות בטלפון, במייל, בסמס ובווצאפ – מה לעשות ?
האם ההשקעה האולטימטיבית שקיימת כיום, עם תשואה גבוהה, עליית ערך יפה ומינוף של בנק – הולכת להיעלם לנו ??
החלטתי לפרסם חוות דעת זו, המבוססת על הערכתי לגבי הצפוי לנו בשוק הנדל"ן.
מה הרקע ?
ההסכמים הקואליציוניים עדין חסויים ואיש אינו יודע באמת מה נחתם בהם.
מאידך, מי שמשוחרר בהגבלות בפרסום הוא משרד האוצר, שבינתיים מפריח "בלוני ניסוי" ומנסה בדרך זו להשפיע על פעילות המשקיעים בשוק הנדל"ן.
הרגעה – בראיון שהתקיים ב"פגוש את העיתונות"
(ההרגעה נכתבה לאחר סיום כתיבת המאמר)
את המאמר שלהלן כתבתי ביום שישי, 1.5.15, מייד עם פרוץ השמועות.
בראיון שקיימה רינה מצליח עם השר המיועד, משה כחלון, במוצ"ש, 2.5.15, במסגרת התוכנית פגוש את העיתונות , נראה היה כי הביקורת והזעקה הציבורית שקמה מייד עם פרסום השמועות, עשתה את שלה.
במהלך הראיון השמיע ח"כ כחלון "צפירה הרגעה", הבהיר לכולנו שלא תעשנה פעולות שתהיינה בגדר שליפה מהמותן, וטען שברור לו כי לכל פעולה שתעשה תהיינה השלכות שעלולות להכניס המשק לכאוס ומכאן שלא יפעל מבלי להקים וועדות ומבלי לבדוק המשמעויות של כל צעד וצעד.
ח"כ כחלון, גם טען שהבעיה העיקרית היא הצע הדירות, וכי בה בעיקר הוא עומד לטפל.
כך למשל אמר:
נכון שהכנסנו להסכם הקואליציוני סעיף שמדבר על העלאת מס הרכישה למשקיעים, וזה כי אנחנו רוצים להוציא את המשקיעים משוק הדיור – לטובת הזוגות הצעירים, אבל זה לא יהיה 20%. לדעתי 20% זה גבוה מידי, ואנחנו לא רוצים להפר את האיזון בשוק הזה".
"אנחנו הגענו בשביל לפתור את בעיית הנדל"ן על בניה, ולא ע"י מיסוי, ולא סתם ביקשנו את רשות התכנון ואת מנהל מקרקעי ישראל – בשביל לזרז את הבניה. צריך להגיד גם ששוק השוכרים חשוב לנו לא פחות משוק הקונים. מס רכישה גבוה יכול לפגוע בשוק השוכרים. הייתה פה יציאה מפרופורציה עם המספרים שפורסמו – לא דיברנו על מספרים"
מהן השמועות ?
מדובר על 3 סוגי מיסוי בתחום הנדל"ן –
1. מס רכישה על דירות למשקיעים (דירה שנייה לאדם), בגובה 20-25%.
2. מס של 25% על הכנסות מהשכרת דירות, החל מהשקל הראשון.
3. ביטול הפטור ממס שבח לרוכשי דירת מגורים יחידה – שיעור מס של עד 25%.

מה המשמעות ?

מס גבוה יותר.

שיעור המס המקסימלי כיום הינו 10%, על דירות יקרות (מעל 16,000,000 ₪) . באוצר מציעים להעלות את השיעור הזה ל־20%:
1. ע"פ אופציה אחת בתור המס המקסימלי ובהתאמה גם את שיעורי המס על דירות זולות יותר (כך שנתחיל ב 10% מהשקל הראשון וב 12% בדירות שמחירן מעל 1,162,000 ₪).
2. ע"פ האופציה השניה, החל מהשקל הראשון.
ע"פ הערכות האוצר, מס בשיעור שמעל 20% יפגע בנקודת האיזון לגביית המסים, כי תהיה ירידה משמעותית מאוד בקצת רכישת הדירות, שתביא לירידה בהכנסות המדינה ממס זה.
מיסוי שכר הדירה
בהצעת האוצר מדובר על מס בגובה של 25% על הכנסות מהשכרת דירות, החל מהשקל הראשון.
גם כיום קיים מס על הכנסות משכר דירה אולם רק מרמת שכר דירה של כ־5,080 שקל בחודש ויותר. כלומר – מרבית הדירות המושכרות אינן חייבות במס.
המס רלבנטי למחזיקי דירות בעלי שכר דירה גבוה (גדולות, גבוהות, מיקום נחשב וכו') ולמחזיקי יותר מדירה אחת.
בתשלום מס זה ישנם שני מסלולים לבחירת בעל הנכס:
1. 10% מס גורף החל מהשקל הראשון (למי שמכניס יותר מ 5,080 ₪ משכירות)
2. 25% מס, המתחשב בהוצאות בעל הנכסים (בדומה להכנסות מעסק).
מס זה אינו ישים בין היתר עקב היכולת הנמוכה לגבות את המס הזה ולאכוף אותו. גם כיום, מעריך האוצר כי הם מצליחים לגבות רק 10% מהמס הנדרש לתשלום.
מאידך אם המס יתקיים מהשקל הראשון אזי לרשות המסים יהיה קל יותר לאכוף אותו – כי כל מי שמחזיק יותר מדירה אחת, ידרש בתשלום המס.
ביטול הפטור ממס שבח
המס מוטל גם כיום על אלו המחזיקים יותר מדירה אחת. הצעת המס החדשה מדברת על ביטול הפטור ממס שבח לרוכשי דירת מגורים יחידה. המס הזה יהיה רלוונטי לזוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה, וכן למשפחות מבוגרות יותר, שמוכרות את דירתן וקונות דירה חדשה גדולה יותר.
מהלך זה יתרום להקטנת הביקוש לדירות גם ע"י זוגות צעירים ומשפרי דיור מתוך כוונה להורדת מחיר הדירות באופן כולל, ולא משנה מי יפגע בשל כך.
מהו האתגר של האוצר ?
העברת ההחלטה לשינוי בחקיקה אינה פשוטה כלל ועיקר. לראיה – חוק מע"מ אפס שהוכרז לראשונה בינואר 2014, לא הצליח לעבור עד פירוק הממשלה בנובמבר. וזה היה חוק שבא להיטיב עם אוכלוסיות מסוימות (זוגות צעירים, קבלנים, בנקים וכו') מבלי לפגוע באחרות.
ראשית,
לא בטוח עד כמה כחלון, שעוד לא נכנס לאוצר – יעמוד באופן מלא מאחרי בלוני הניסי שהופרחו כעת.
שנית, הצעות החוק החדשות, צפויות לעורר התנגדות רבה בקרב קהלים שלמים. לכחלון ולאוצר יהיה אתגר גדול באישור שינויי המיסוי הזו והם ייתקלו בקשיים גדולים להעביר אותה בכנסת. המיסוי הזה ירע במיוחד את מצבם של בעלי הדירות (לרוב הציבור דירה משלו והוא צפוי להפגע מחקיקה זו), דבר שיכול להוביל ללחץ על הפוליטיקאים שבסופו של דבר לא יאשרו החקיקה.
גם לליכוד, לישראל ביתנו, הבית הלאומי יש קהלים שהינם מבוססים ומשקיעים בנדל"ן.
החרדים עומדים להפגע מאוד מנוסח החוק, מפני שאברכים הינם הקהל שמאוד תלוי בנדל"ן, חיים בקהילה במיקום גיאוגרפי קבוע וכמעט אינו נייד (אברך מירושלים לא ישכור דירה במודיעין למשל). בנוסף, שוק הדירות להשקעה מפתח אצל החרדים, אשר בעזרתו ממנפים את הונם ומתאפשר להם לרכוש דירה לילדיהם האברכים.
שלישית, שינוי מדרגות מס הרכישה על דירות למגורים (בשונה מקרקעות) מחייבת הליך חקיקה מלא כולל את הועדות, ואת אישור מליאת הכנסת בשלוש קריאות. ראינו כי רק בתקופת נסיון אישור מע"מ אפס, שאמור היה לתרום לירידה במחירי הדיור – עלו מחירי הדיור ביותר מ 4% ולקראת החקיקה עם תום פגרת הכנסת – שוק הנדל"ן נעצר באופן חריג.
רביעית, יש לזכור כי עליית מחירי הדירות אינה נובעת מכשל במיסוי, אלא מבעייות אחרות הקשורות בהיקף הקרקעות לבניה, היצע הדירות הקיים, רגולציה בעייתית ועוד – ולכן נסיון לפתור את הבעיה בצורת מיסוי עקיף נוסף (לא על רווח או הכנסה, אלא על רכישה) מסובכת ולא תפתור את הבעיות במלואן. המס פוגע בביצוע עסקאות, כשמס בשיעור גבוה מאוד עלול להוביל לחוסר יעילות כלכלי. הרבה יותר נכון המהלך של הטלת מס על הרווח (משכר דירה), מאשר להעלות עוד את מס הרכישה. גם כך שישראל המיסוי על דירות הינו מהגבוהים בעולם ולמהלך זה תהיה השפעה בדרוג הבינלאומי של מדינת ישראל.
חמישית, למהלך זה יהיו תופעות לוואי רבות, כפי שאפרט בפרק הבא, לרוב שליליות ועצם החשש להתהוותן יכול לגרום להתנגדות עזה לחוק.

תופעות הלוואי הצפויות בעקבות הגזירות
בחרתי לציין מספר תופעות לוואי עיקריות, ואשר להן עלולה להיות ההשפעה הקשה ביותר על המשק:

1. יש לזכור כי שוק הדירות להשקעה, הינו בעצם שוק הדירות להשכרה. שוכרי דירות בחלק גדול מהמקרים הינם אוכלוסיות חלשות שלא יכולות לרכוש דירה. מצבן הכלכלי לא ישתנה בעקבות המיסוי וגם אם מחירי הנדל"ן יפסיקו לעלות או יירדו באחוזים בודדים – הדבר לא יקרב אותן לדירה, אלא יקטין עבורם את היצע הדירות להשכרה.
סטודנטים הינו קהל קלאסי הנעזר בדירות להשכרה. עליה בהיקף הדירות להשכרה שיפרה את מצבן בהיבט שמחירי השכירות לא עלו תמיד בהיקף עליית מחירי הדירות, אלא פחות וכתוצאה מכך נוצר שוק תחרותי מאוד של דירות להשכרה, דבר השומר על מחירי שכירות תחרותיים מצד אחד ועל דירות מושקעות ומשופצות באיכות גבוהה יותר, המשמשות להם קלף להשכרת הדירה.
המשקיעים, יגלמו את עליית המס בעליה במחירי השכירות והחוק בעצם יפגע בעקיפין באוכלוסיות חלשות.
2. מכיוון שהמשקיעים הלא מתוחכמים יעזבו את שוק הנדל"ן – צפויה ירידה בביקושים, ממנה ייהנו אלו הרוכשים דירה ראשונה וגם משקיעים מתוחכמים.
הירידה הצפויה בביקושים עלולה לגרום לירידה בהיקף בניית הדירות וקבלנים שונים יעצרו פרויקטים מתוכניים. יתכן ואף קבלנים שכבר זכו במכרזי קרקע של המינהל ירצו לשנות את התנאים מול המנהל או לסגת מהפרויקט.
כיום נדרשים כ 50,000 דירות חדשות מידי שנה, על מנת להדביק את קצב גידול האוכלוסיה. כיום, לאחר פוקוס של 6 שנים, הגענו "לקצב ייצור" של 38,000 דירות בשנה כאשר במחסור הנוכחי הינו מעל 100,000 דירות. ירידת הביקושים בשלב ראשון, תיתן מענה לזוגות הצעירים שחסכו כסף נכון לנקודת זמן זו וירוויחו מירידת המחירים. אך בשלב השני – ירידה משמעותית בהיקפי הבניה תמשיך להגדיל את המחסור בדירות למגורים והדור הבא שירצה לרכוש דירות (עוד שנתיים-שלוש), יגלה כי אין מספיק דירות אפילו עבורו ושוב המחירים יאמירו. זאת ועוד – ע"פ פרסומי בנק ישראל (מדיוני ריבית חודש מאי – 27/4/15) אף עולה כי היצע הדירות אף ירד בחודשים האחרונים (מאז פירוק הממשלה – עקב אי וודאות).
3. החל משנה 2,000 אנו עדים לפעולות שמבצעת רשות המיסים בתמיכה ממשלתית, וזאת על מנת :
א. להגדיל את הגביה ממיסוי על ביצוע עיסקאות נדל"ן ועל השכרת נכסים בכלל ודירות בפרט.
ב. להגדיל את השליטה בתנועת הכספים העוברים מיד ליד בעיסקאות הנ"ל ולבלום ה"כסף השחור" במשק.
ג. לצמצם את הפעילות הנדרשת לגבית הכספים ולמעקב אחרי העיסקאות, ובכך לייעל את כח האדם ברשות, ולהפנות אותו לפעילות חשובה ולמאבק בהעלמות מס ובגביה בתומים אחרים.
ד. הגדלת כמות הדירות העומדות להשכרה.

את הפעילות הזו ביצעה הרשות בעיקר באמצעות:
א. הקטנת מס השבח בעיסקאות נדל"ן
ב. ביטול מה הרכוש
ג. קביעת שני המסלולים העיקריים במיסוי על הכנסה מהשכרת דירות, היינו הפטור עד 5,080 ₪ ומסלול ה 10%.
אין ספק שמהלכים אלו הוכיחו עצמם, ונראה כי כיום היקף הגביה עלה, וכמות הכסף השחור הצטמצמה.
שינוי בסטטוסקוו הקים בעיקבות כוונת האוצר רק יגרום לנסיגה עצומה מהצלחה זו.
אנשים נורמטיווים, אשר כל חייהם נצמדו לחוק, ולא חרגו ממנו, ימצאו עצמם מחפשים כל דרך "להציל" כספם, רשות המיסים תאבד את השליטה, עיסקאות רבות הן במכירה והן בהשכרה תבוצענה "מתחת לשולחן" , ובארץ יהיה "תוהו ובבוהו".
4. בעיה נוספת שצפויה להחריף כתוצאה מהמהלך, הינה רישום הדירה ע"ש ילדים מעל גיל 18, או בני משפחה שאין ברשותם דירה.
הכלכלן הראשי באוצר פרסם לאחרונה כי כמחצית מהדירות בפרויקט החדש "כרמי גת" בקריית גת (שפועל במסגרת "הסכמי הגג" של משרדי השיכון והאוצר עם עירית קרית גת), נרכשו כדירה להשקעה על שם ילדים או בני משפחה של הרוכשים, המאופיינים בהכנסה חודשית נמוכה עד אפסית (כלומר – לא סביר שחסכו בעצמם ולקחו משכנתא). אלו הן דירות שנרכשו להשקעה ונרשמו על שמם, על מנת להפחית את שיעורי המס שמשלם המשקיע עצמו. תופעה זו תלך ותחמיר ותהפוך מתוחכמת יותר, ככל שהיקף המס המוצע יהיה גבוה יותר.
5. עקב הריבית האפסית השוררת בארץ ובעולם ודשדוש שוק אגרות החוב, הרי שלמשקיעי הנדל"ן לא תיוותר אלטרנטיבה להשקיע את כספם ולזכות לתשואה הוגנת. מצב זה בו משקיעים אינם משקיעים בשוק הנדל"ן או בשוק ההון, יבריח החוצה את כספם של המשקיעים, לעסקאות נדל"ן מעבר לים. כתוצאה – מט"ח בסכומים לא מבוטלים יברח מהארץ, במקום להשאר כאן בשקלים ולעודד את הכלכלה הישראלית (במיוחד בתקופה בה הצמיחה נמוכה ובמגמת ירידה). הנהירה לחו"ל תעודד הקמת חברות השקעה "מקצועיות רבות" ורבים מהמשקיעים יגלו כי כספם מונח על קרן הצבי בהשקעה שלא עומדת בהבטחות, או חלילה – יפלו שולל בעקבות מעשי עוקץ ומרמה הקיימים גם כיום, אך בשל הביקוש יתרחבו ללא ספק.

אז מה צפוי לקרות ?
הנבואה לא ניתנה לי, אך בכל זאת אסתכן ואנסה להציג תחזיות.
בטווח הקצר בשוק הנדל"ן יש לצפות לשני מהלכים:
1. משקיעים לא מתוחכמים שנבהלים משינויים בשוק הנדל"ן ומהלך הרוח הכללי ועל רקע בורות נוטשים את כוונתם לרכוש נדל"ן, או יישבו על הגדר וימתינו להתבהרות התמונה.
2. מנגד, משקיעים מתוחכמים (אשר תמיד פורחים ויודעים לנצל עידן חוסר וודאות) יבצעו הרבה עסקאות עד לכניסת ההוראות החדשות לתוקף או להתבהרות מלאה של התמונה (הערכה – בשנה הקרובה). מהלך זה עלול לגרום אף לעליית מחירים, בדומה לתקופה בה נדון חוק מע"מ אפס.
3. רוכשי דירת מגורים ראשונה, עשויים להמתין עם רכישת הדירה שלהם, בציפייה לירידת מחירי הדירות לאחר כניסת העלאת המס לתוקף.
במידה ויקרה המהלך החריף מכל, וכחלון יעמוד מאחורי כל הצעות האוצר וגם יצליח לאשר אותן בכנסת (שתהיה לעומתית), יש לצפות לירידה בעסקאות מאותו מועד ואילך. יש לזכור כי שוק הדירות להשכרה מהווה 25% מנתח שוק הנדל"ן. כלומר, 75% משוק הנדל"ן ימשיך להתקיים ללא הפרעה (ללא השפעה של מס הרכישה המתוגבר וללא השפעה של מס על שכר דירה).
בשלב הראשון – שוק הנדל"ן לדירה יחידה ייהנה מעצירה בעליית מחירי הדירות ומהיצע גדול יותר.
יציאת חלק מהמשקיעים מהשוק בטווח הקצר, תצמצם את הפער בדירות למגורים, לאלו הרוכשים את דירתם הראשונה. קהל זה, שיפסיק להתחרות במשקיעים על אותם נכסים – יכנס לשוק ויקנה את הדירות הפנויות, מה שיעזור לשמור על אותה רמת מחירים, אך יתכן ואף תהיה ירידה קלה במחירי הדירות באזורים מסוימים.
עם יציאת המשקיעים מהשוק צפוי צמצום משמעותי בשוק הדירות להשכרה. כאמור אוכלוסיות חלשות שלא מצליחות לרכוש דירה וסטודנטים, מחייבים את קיומו של שוק השכירות. כאשר שוק הזה יצטמצם יהיה מחסור בדירות, ודמי השכירות יעלו. יש קשר הדוק בין שוק הדירות להשקעה למחירי השכירות. שפע של דירות להשקעה, יוצר שוק שכירות משוכלל ותחרותי. מצוקת דירות להשקעה, תתרום לעליית מחירים ולתחרות בין השוכרים.
עקב הביקוש לדירות להשכרה, תתגבר תופעת פיצולי הדירות – עקב העליה באטרקטיביות המהלך ותהיה נכונות רבה לקחת סיכון (מה ששוב פוגע בשוכרים, שזה יהיה המענה עבורם).
בשלב הבא, קבלנים יצמצמו את היקפי הבניה (למעט אלו שיסובסדו ע"י המדינה בתכניות השונות) והיצע הדירות יחל לרדת שוב.
כתוצאה מכך, בעוד שנה-שנתיים עלולים לגלות רוכשי דירה ראשונה (המדינה ממשיכה לצמוח בעוד 2% באוכלוסיה מידי שנה, ויש ביקוש לדירות נוספות), כי היקף הבניה החדשה לא מכסה את צרכיהן ואז תתחיל עליה נוספת במחירים.
מגמת "ההתחכמות" תחריף – יהיו יותר מקרים של רישום דירות להשקעה על שמות בני משפחה בגירים, כאשר האוצר ינסה להילחם בתופעה, אך יתקשה מאוד בשל מורכבותה.
בנוסף, כחלון מתכנן להחזיר את תוכנית מחיר למשתכן, הקיימת על הנייר מאז 1992 (פואד בן אליעזר כשר השיכון). זאת ועוד – המשך במכרזים מסוג מחיר מטרה, שכבר התגבשו בממשלה הקודמת.

המלצות
1. למי שתכנן לרכוש דירה להשקעה – התקופה הקרובה (עד סוף השנה לפחות) הינה חלון הזדמנויות נהדר לרכישה. חלק גדול המשקיעים יעזוב את השוק ויישב על הגדר בחשש, בנוסף לרוכשי דירה ראשונה שמצפים שהממשלה תוריד את מחירי הדיור.
זו הזדמנות נהדרת לרכוש דירות במחירים טובים !
2. בעלי דירות המתכוונים לממש את השקעותיהם בקרוב –
מי שזקוק לכספו בהקדם – עכשיו זה זמן טוב לממש.
מי שיכול להמתין שנה או יותר – מומלץ שלא להתפשר על המחיר.
75% מהשוק הינו של רוכשי דירה ראשונה ול 25% הנותרים יכנסו בשנה הקרובה רוכשי דירה נוספים שינסו להנות מיתרונם על פני המשקיעים.
3. רוכשי דירה ראשונה – בטווח הקרוב צפויה עליית מחירים ואח"כ התמתנות. האם לרכוש כרגע דירה או להמתין ? יש להתחשב גם בעלות האלטרנטיבית של תשלום שכ"ד למי שגר בשכירות, דבר המפריע פחות לאלו המתגוררים עם ההורים.
4. רוכשי דירה ראשונה מעוניינים לבנות לעצמם הון מנדל"ן – אם ברצונכם לגור באזור בו מחירי הנדל"ן יקרים והתשואה (באחוזים) נמוכה יחסית, רצוי לתכנן לרכוש דירה להשקעה בפריפריה ולגור בשכירות בדירה באזור המבוקש על ידיכם ולא לרכוש דירה למגורים באזור בו התשואה נמוכה.
5. המלצה כללית לכל מי שהגיע עד לכאן במאמר – מזמין אתכם ללמוד נדל"ן באופן מקצועי. מגוון יחסי הגומלין בשוק, אלמנטים של מימון והשפעות גלובליות הופכות את השוק הזה לשוק אטרקטיבי מאוד לבניית הון להמשך ואת יכולות הממשלה להשפיע עליו לאורך זמן באמצעים שאינם הגדלת היצע הנדל"ן – מוגבלים.
ואסיים את המאמר בציטוט מתוך העיתונות הכלכלית:

ציטוט

 

 

 

 

 

בהצלחה לכולם !
צחי קווטינסקי
נדל"ן בקלות
המאמר נכתב בשיתוף פעולה עם שותפי לקורסי הנדל"ן , אלי יהב מ Gofree
ותודתי נתונה לו על כך.
"

5 תגובות
 1. יוסי בית יוסף

  כתבה מצויינת צחי
  אולם לדעתי חלק גדול מהמשקיעים שעדיין לא עשו זאת , במקום להתיישב על הגדר
  פשוט יחפשו אלטרנטיבות אחרות בשווקים מחוץ לישראל.
  שווקים ללא מס רכישה וללא מס שבח – שווקים שבהם יש הגיון ויציבות במערכת מיסוי .
  שווקים שבהם אפשר לרכוש במחיר זהה יותר נכסים (פיזור סיכון) תשואה גבוהה יותר
  הרבה יותר על שכירות ופוטנציאל רווח גדול יותר בשל עליית מחירים בשווקים עולים
  שסבלו בעבר מירידות מחירים קשות כמו ארה״ב .

  כבר היום ובכלל בשנים האחרונות אנו רואים בריחת הון מהארץ החוצה
  ואם החוקים האילו יתקבלו המגמה רק תגבר.

 2. ראובן (הנהג).. :)

  הי צחי,

  תודה על המאמר הנפלא, קריאתו של המאמר המחודד והשנון מזכירה לי את שיעורך המחודדים והבהירים………….

  מתגעגע- ראובן.

 3. משה בן שאול

  צחי מאמר מחכים וחשוב ,

  אבל… הגיע הזמן לפמפם על עליה צפויה במחירי הדירות.מחירי הדירות ירדו בעבר וכנראה ירדו בעתיד (הלא רחוק)
  לאור ההגבלות והגזירות של כחלון ,אין כמעט יתרון מיסויי או כלכלי בהשקעת נדלן בארץ ,ההיפך נבון יותר להשקיע בצורה זהירה בחו"ל -שם ההשקעות אטרקטיביות יותר

 4. צחיק קווטינסקי

  ההשקעה בחו"ל איננה אלטרנטיבה כלל וכלל.
  התלות באחר
  מרחק השליטה
  ועוד סיבות רבות, הופכות ההשקעה בארץ לכדאית ביותר.
  שם המשחק: השקעה בתבונה!!!!!!!

 5. realeasy

  זה הפחד הגדול שלי
  א. המשקיעים יבצעו השקעות אשר כל חייהם יהיו תלויים במי שינהל להם את נכסיהם ולא יזכו לעצמאות כלכלית.
  ב. כסף ישראלי יברחי לחו"ל

  רע מאד למשקיעים ולכללה